Песик Патрон: чи мають тваринки власні права щодо образу та історії?

Нещодавно, українці та світ побачили створений невідомим(и) автором(ами) мультфільм про українського песика-сапера на ім’я «Патрон». Як зазначають автори офіційної сторінки песика в мережі «Instagram», що мультиплікатори не взяли жодного дозволу на використання образу пса та/або історії Патрона. Розглянемо нижче, чи правомірно був створений мультфільм та чи справді автор(и) повинні були взяти дозвіл на використання образу та історії песика «Патрона».

Чи має песик право на власне зображення?

Більшість професійних юристів зазначають, що тварина – це об’єкт цивільного права, та прирівнюють тварину до речі. Це тлумачення є частково невірним, оскільки тварина, відповідно до ст. 180 Цивільного кодексу України є особливим об’єктом цивільних прав на який поширюється правовий режим речі. Незважаючи  на  те,  що  в  ЦК  України  тварини  розглядаються  як особливий об’єкт цивільних прав, законодавець не дотримався в подальшому цієї особливості в актах цивільного законодавства, тому більш детального регулювання тварини як особливого об’єкту цивільного права знайти не вдасться.

Однак, тварина не може бути прирівняна до речей навіть при філологічному аналізі наведеного положення, адже буде мати місце певна тавтологія: річ, на яку розповсюджується правовий режим речі. У ст. 177 ЦК України, в якій наведено перелік об’єктів цивільних прав, зазначено, що «…об’єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери…». Вочевидь, у разі віднесення тварин до речей вони були б уключені до означеного переліку.

Але найголовніше, що дає нам зрозуміти дане тлумачення «тварини» це те, що вона не є об’єктом цивільних правовідносин. Це означає, що тварина не може мати жодних майнових та/або немайнових прав, в тому числі прав на власний образ.

З цього випливає те, що використання образу тварини не потребує отримання жодного дозволу, як від песика, так і від володільця речі (бо тварина, як ми вказували вище – це річ).

А що скажете про історію пса Патрона?

Відповідь на таке питання криється в природі авторського права. Від так, авторське право забезпечує охорону творів як форм вираження думок, а не охорону ідей. Це означає, що, наприклад, загальний сюжет літературного твору не може охоронятися.

Гарним прикладом для пояснення такого феномену є історія про те, як людина потрапляє до іншого «магічного» світу пройшовши скрізь загадкові двері. Подібний сюжет не може отримати охорону. Його можуть використовувати різні автори для створення своїх творів. При цьому, якщо той же сюжет висловити у формі розповіді або п’єси, то така форма вираження підлягатиме охороні. Таким чином, цикл повістей «Хроніки Нарнії», написаних Клайвом Стейплзом Льюїсом можна вважати творчим виразом описаного сюжету. При цьому, інші автори мають право використовувати його для створення нових творів.

Так само й тут. Сюжет про песика, що допомагає військовим перемагати ворога не може отримати охорону, тому використання історії в цьому випадку є правомірним.

Тобто будь хто можете брати фотографію або відео мого улюбленого песика, що я виклав в інтернеті та робити що завгодно?

І знову невірно. Фотографія, на якій ви зобразили свого улюбленця є об’єктом авторського права і охороняється авторським правом. Щоб використовувати таку фотографію треба отримати від вас, як автора фотографії дозвіл на використання фотографії.

Я так розумію, що захистити авторським правом свого улюбленця неможливо?

Це теж не так. Закон, звісно, прямо вам не скаже як захистити вашого улюбленця, але ми підкажемо деякі можливості:

  • Захист за допомогою авторського права

І все ж таки так зробити можна, але є певні нюанси. Для захисту авторським правом треба створити літературний або аудіовізуальний твір та продумати головного героя – вашу тваринку. Треба вказати опис тваринки, особливості і відтак ваш улюбленець з описаними вами характеристиками отримає захист, оскільки авторське право охороняє як увесь твір, так і його частину (в нашому випадку головного героя Патрона – вашого улюбленця). Можна також захистити шляхом реєстрації персонажа, як твору образотворчого мистецтва – тут також буде охоронятися саме той вид, який ви зможете надати вашому герою. Дуже важливо, що простий опис породи не зможе захистити песика)

  • Захист за допомогою торгівельної марки

Можна зареєструвати вашого улюбленця як торгівельну марку. В цьому випадку охорона буде здійснюватися відповідно до класів МКТП, що Ви зареєструєте для вашої торгівельної марки. Але така торгівельна марка повинна відповідати ще відповідним критеріям, але про це ви можете ознайомитися в нашій статті (Реєстрація ТМ в Україні). Важливо зазначити ще те, що таку ТМ можуть не зареєструвати, оскільки позначення може не пройти кваліфікаційну експертизу з підстав можливості введення в оману щодо особи, яка виробляє товар або надає послугу або навіть невідповідності публічному порядку.

Головна фотографія цього допису взята із каналу Youtube видання “Українська Правда”: Пес-Патрон

/ /