Заборона в Україні російської музики у медіапросторі та громадських місцях

Верховна Рада України прийняла законопроєкт 7273-д щодо заборони російської музики у медіапросторі та громадських місцях. Закон має на меті: сприяти розвитку української музики через збільшення квот на радіо, а також заборонити публічне виконання російських пісень, на радіо і ТБ.

За таке рішення проголосували 303 народних депутати.

У цій статті ми розберемо які тепер квоти встановлюються в медіапросторі в цілому.

ЩО САМЕ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ЗАКОНОМ?

1. Заборона публічного виконання музики, яку виконує співак чи співачка, які є або були у будь-який період після 1991 року громадянином держави, визнаної Радою державою-агресором, за винятком колишніх громадян держави-агресора, які є або на момент смерті були громадянами України і не мають (не мали на момент смерті) громадянства держави-агресора

Таке положення означає, що пісні співаків та/або співачок, які є громадянами російської федерації не зможуть бути відтвореними на радіо, ТБ, в розважальних закладах, громадському транспорті, у закладах освіти, закладах культури та відпочинку, готельного та ресторанного бізнесу, кінотеатрах, громадському просторі тощо. Тобто, українці більше не почують російських пісень в Україні, за виключенням пісень виконавців із так званого «білого списку», про який нижче.

2. Запроваджується перелік музичних виконавців росії, які засуджують агресію проти України («білий список»)

Служба безпеки України формує «білий список» виконавців із російської федерації, що прямо засуджують агресію проти України. Для того, щоб потрапити до такого списку, виконавцю необхідно сформувати Заяву про включення до Переліку та подати до Служби безпеки України. Таку заяву можуть подати як особа, що засуджує публічно війну російської федерації проти України (як особисто виконавець, так і законний представник артиста, організатор гастрольного заходу або правовласник, який має право надавати дозволи на використання в Україні творів у виконанні такої особи-артиста).

Раду національної безпеки і оборони наділено повноваженнями, як органу, що вносить до цього списку виконавців та слідкує за діяльністю таких виконавців.

3. Збільшується до 40 % частки пісень українською мовою на радіо

Зараз, квота пісень українською мовою на радіо становить 30-35%.

4. Збільшується до 75% добового обсягу ведення передач, у тому числі, новинно-аналітичних блоків, розважальних передач українською мовою

Дуже часто на радіо чи ТВ ми чуємо передачі, ведучі яких розмовляють російською, надають новини російською мовою тощо. Відтепер 75% від усіх передач за 1 добу (тобто за 1 день) повинні лунати українською мовою. Тепер жодних 2 ведучих – один українською мовою, а інший – російською українці не побачать.

5. Забороняється проведення гастрольних заходів, учасниками яких є виконавці, які є громадянами держави-агресора, окрім тих, які внесені до «білого списку»

Концерти таких проросійських виконавців як, наприклад, Баста, Сергій Лазарєв, Філіп Кіркоров, ми тепер не побачимо на афішах, оскільки віднині їх концерти заборонені на території України.

6. Забороняється відтворення в салоні автобусів музики, звуки фільмів чи інші звукові сигнали, крім інформації про поїздку (передача звуку може здійснюватися на індивідуальні навушники пасажирів, а на салон – лише під час нерегулярних перевезень за згодою всіх пасажирів), а також заборону на відтворення музики в салоні таксі без згоди всіх пасажирів

Мабуть усі чули скандал у 2018 році, коли водій попросив вийти пасажирів: чоловіка з дружиною і дитиною, після зауваження про російськомовну музику? Відтепер такого не буде. Водіям забороняється слухати таку музику, а у разі порушення громадяни можуть звернутися до Ради національної безпеки і оборони, повідомивши про дії такого водія.

ТОП-3 ЗАПИТАННЯ ВІД ПЕРЕСІЧНИХ ГРОМАДЯН:

1. Це означає, що російськомовні пісні Полякової, Монатіка і т.д. більше не будуть звучати на радіо?

Ні, це не так. Російськомовні пісні ГРОМАДЯН УКРАЇНИ будуть і надалі звучати на українському радіо, хоча й в меншій кількості (оскільки збільшилася квота на україномовні пісні).

2. Тобто Рада нацбезпеки самостійно формує Перелік щодо дозволених артистів із РФ?

Ні, до цього Переліку будуть входити такі співаки та виконавці, що засуджують агресію та подали відповідну заяву про включення їх до такого Переліку.

3. Тобто жодних Кіркорових та Тіматі на українському радіо?

Так, жодного артиста, що підтримує кремлівський режим більше на українському радіо та у медіапросторі взагалі не почуємо.

 

/ /