Юридичний дизайн – напрямок майбутнього чи реалії сьогодення?

Цифровізация, глобалізація та індустріалізація в світі сприяють виникненню нового роду професій, які сприяють полегшенню і спрощенню життя звичайної людини.

Адже так, навіть в юриспруденції, в якій із століття в століття змінюються тільки норми і ті, хто пише ці норми, з’явилися сучасні професії.

У вас бувало так, що, читаючи документ, Ви зовсім не розумієте, про що там написано? Google, Yandex та інші пошукові системи ніяк не можуть розшифрувати, про що ж мова і чому все так закручено написано. І ось, в зв’язку з такими частими запитами суспільства, виник новий напрям – юридичний дизайн. І як наслідок цього нова юридична професія – юридичний дизайнер. Давайте розберемося, хто це і чому навіть зараз кожен юрист – це трохи дизайнер.

 

ХТО Ж ТАКИЙ ЮРИДИЧНИЙ ДИЗАЙНЕР?

Юридичний дизайнер – це щось між грамотним правовим написанням для клієнта контексту в документі юридичною мовою і, одночасно, простота і розуміння, про що там написано будь-якою людиною.

Якщо простіше, юридичний дизайнер – це той фахівець, який може з легкістю спростити написане на кілька рядків речення в одне невелике, за змістом таке ж, але простіше – для розуміння звичайною людиною.

Одну й ту ж саму думку юридичний дизайнер може викласти по-різному. Наприклад, можна сказати: «Будь ласка, сідайте!», А можна сформулювати це прохання, як: «Справжнім, я передаю Стороні всі належні мені права і обов’язки та інші інтереси щодо власності, іменованої стілець, спільно з відбиттям, ніжками і спинкою, з правом повертати, переставляти і інакше використовувати дану власність для досягнення дії, що відноситься до положення тіла сидячи». Правда, це звучить жахливо? Ось і юридичний дизайнер працює з документами так, щоб клієнт бачив в тексті «Будь ласка, сідайте!», а не весь цей об’ємний текст, що за своєю суттю і змістом позначає те ж саме.

Якщо коротко – юридичний дизайнер підбирає форму, яка покликана висловити думку максимально просто, чітко і зрозуміло, але виходячи з правового контексту.

До того ж, юридичний дизайнер здатний і на зворотнє. Він може і ускладнити зрозумілий текст в складні юридичні трактування, тим самим замаскувавши необхідне його клієнту невигідне правове положення для його контрагента. Підвищивши складність документа і обернувши потрібне речення в безліч юридичних термінів, можна підвищити шанси того, що невигідне правове положення буде пропущено контрагентом, а також стане непоміченим просто тому, що він не зможе його розпізнати в цьому юридично-термінологічному лісі.

 

ЧОМУ ВСІ ЮРИСТИ Є ТРОШКИ ДИЗАЙНЕРАМИ?

У сучасному світі, пояснювати складну концепцію простими словами – це означає змусити юриста глибше розібратися в темі. До того ж, зрозумілий текст оптимізує час, який клієнт витрачає у юриста, тим самим позбавивши себе і юриста від зайвих розмов щодо того, що ж означають ці чи інші положення в договорі.

А як часто, при підписанні договору про передачу авторського права та/або суміжних прав ви бачите пропозиції, що стосуються способів використання об’єкта права інтелектуальної власності, які розписані одним пунктом на 6-7 рядків, коли мається на увазі використання, яке можна описати 3-4 словами? І дуже часто, до нас звертаються клієнти з проханням пояснити, що означає той чи інший спосіб використання простою мовою.

Але всім без винятку юристам, а особливо юристам в сфері права інтелектуальної власності, знайоме, коли до них приходять клієнти з проханням зробити аналіз договору на зрозумілій йому мові і вказати на підводні камені цієї юридичної угоди. Ось тому кожен з юристів – це трохи юридичний дизайнер, хоча, в більшості випадків, той хто створює ті самі величезні і незрозумілі юридичні положення.

Юристи компанії «Правничий Дім« Копірайт»вже давно створюють юридичний дизайн документів, аналізуючи складні договори і створюючи невеликий текст на 2-3 сторінки з коротким зрозумілим поясненням суті документа і зазначенням на що варто звернути особливу увагу, а де потрібно відстоювати свої позиції і не допустити присутності такого невигідного правового положення в договорі.

/ /

X