Рішення Міжнародного Суду ООН у справі Україна проти Росії

16 березня 2022 року Міжнародний суд ООН в Гаазі зобов’язав РФ негайно призупинити воєнні дії в Україні. Це рішення є обов’язковим для негайного виконання Росією відповідно до норм міжнародного права. Подальше продовження війни Росією тепер буде не просто порушення міжнародного права, а порушенням наказу однієї з найавторитетніших судових установ світу.

Як все починалося?

26 лютого 2022 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН щодо порушення Росією Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Також Україна відразу подала клопотання про запобіжні заходи, в якому, по суті, просить МС ООН наказати Росії зупинити ведення війни в Україні – про що вже ухвалено рішення.

Україна у своєму позові не стверджує, що Росія у лютому 2022 року вчинила геноцид української нації. Для цього звинувачення справді немає підстав. Утім, Україна згадує про потенційне планування геноциду. Звучить це так: “Україна посилається на вигадки держави-агресора про нібито здійснення українською владою геноциду на Донбасі, спростовує їх, а заодно зазначає: “Виглядає так, що це Росія планує акти геноциду в Україні”.

На чому фокусується сам позов?

Уряд України у поданні до Гааги фокусується на тому, що Росія грубо зловживає обов’язком запобігати злочину геноциду, який передбачений Конвенцією.

Так, Конвенція справді передбачає обов’язок держав-членів запобігати геноциду та карати винних у його вчиненні, незважаючи на те, де він відбувається (так зване зобов’язання, що поширюється на всіх). Але Росія, посилаючись на потребу виконання цих норм (тобто нібито “боротьби з геноцидом в Україні”), насправді вдалася до:
1. Визнання так званих “ЛНР” та “ДНР”, вчиненого під приводом вигаданого “геноциду” населення Луганської та Донецької областей;
2. Проведення так званої “спеціальної військової операції” проти України з явно вираженою метою запобігання та покарання за начебто акти “геноциду”, не підтверджені взагалі жодними фактичним доказами.

Україна стверджує, що збройна агресія проти неї задля “запобігання та покарання” за штучно надуманий “геноцид” несумісна з положеннями Конвенції, спотворює обов’язок держав запобігати та карати за геноцид та суперечить меті та цілям Конвенції. А Росія зловживає своєю участю у Конвенції, перетворивши її на сфабриковану підставу збройного нападу на Україну.

ЩО ПРОСИТЬ УКРАЇНА?

Україна  просить Суд встановити наступні обставини:
1. Що жодного злочину “геноциду” не було вчинено Україною на територіях Донецької та Луганської областей;
2. Що Росія не має права вчиняти жодних дій проти України на запобігання та покарання за цей вигаданий “геноцид”;
3. Що визнання Росією так званих “ДНР” та “ЛНР” здійснено на підставі вигаданого геноциду і не може грунтуватися на положеннях Конвенції.
4. Надати гарантії неповторення незаконних дій, у тому числі незаконного застосування сили;
5. Виплатити репарації за вчинену внаслідок порушення шкоду.

ЯКЕ РІШЕННЯ ВЖЕ ПРИЙНЯТО?

Своїм наказом МС ООН від 16 березня 2022 року обрав такі запобіжні заходи для РФ:
1. Росія має негайно припинити так звану “військову операцію” на території України.
2. Росія має забезпечити, аби будь-які військові або нерегулярні формування під її управлінням, контролем та за її підтримки не здійснювали жодних кроків на виконання цієї “військової операції”.
Другий пункт заслуговує на увагу: в ньому Суд натякнув, що такими формуваннями є штучні “ЛНР” та “ДНР”. Для цього суд послався на заяву постпреда Росії в ООН про військову допомогу так званим “республікам”.

Отже, Суд однозначно наполягає, що Росія не може проводити війну ні прямо, ні через своїх маріонеток.

ЯКОЮ Є РЕАКЦІЯ РОСІЇ?

У Москві вже заявили, що Росія не збирається виконувати перше рішення Міжнародного суду ООН щодо війни в Україні.

Речник президента РФ Дмітрій Пєсков заявив, що “Ми не можемо взяти це рішення до уваги. Міжнародний суд має таке поняття, як “згода сторін”. Тут жодної згоди бути не може… У даному випадку це те, що ми не можемо взяти до уваги”.

Такою заявою Росія відкрито порушує наказ однієї з найавторитетніших судових установ, що є ще одним порушенням міжнародного права.

/ / /

X