Реєстрація та особливості авторського права в Україні

Якщо Ви музикант і автор власних пісень, для вашої зручності та економії часу можемо запропонувати отримати вихідну інформацію відносно  потреби та процедури реєстрації Авторського права (а саме на пісні), переглянувши відео на Каналі керуючого партнера Правничого дому «Копірайт» Юлії Іськової за наступним посиланням:

 

Для початку, зазначимо наступне, Авторські права виникають в результаті факту створення твору і автоматично поширюються на всі країни Бернської конвенції (більшість країн світу), членом якої є і Україна.

У нашій країні для виникнення і здійснення авторського права не вимагається обов’язкова державна реєстрація твору або виконання інших формальностей, але ми рекомендуємо, як і більшість фахівців в області інтелектуальної власності, здійснювати реєстрацію авторського права на твір. Свідоцтво про реєстрацію авторського права, видане уповноваженим державним органам України, є найбільш вагомим доказом приналежності авторських прав, а також фіксує дату створення твору.

 

Таким чином,

 

Суть реєстрації:

 • Носить необов’язковий характер, є правом, а не обов’язком автора чи іншого суб’єкта авторського права.
 • Видається Свідоцтво встановленого зразка або Рішення (при реєстрації договорів, які стосуються права автора на твір) Державним Департаментом Інтелектуальної власності, яке підпорядковується Міністерству розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.

 

Переваги реєстрації:

 • Гарантує презумпцію авторства.
 • Дієвий механізм при захисті авторських прав в боротьбі з неправомірним використанням об’єктів авторського права.
 • Є доказом в суді при спірних питаннях, пов’язаних з встановленням авторства.
 • Наявність Свідоцтва або Рішення можуть допомогти вирішити фінансові проблеми, пов’язані з нарахуванням авторської винагороди.

 

Процедура реєстрації

 1. Підготовка заявки на подачу, і в залежності від того, що потрібно зареєструвати, вони поділені на види:

– заявка про реєстрацію авторського права на твір;

– заявка про реєстрацію авторського права на Службовий твір;

– заявка про реєстрацію договорів, які стосуються права автора на твір: про передачу (відчуження) майнових прав або про передачу виключного / невиключного права на використання твору.

Особливості заповнення заявки:

 • заповнюється автором або уповноваженою особою (заявник), на підставі довіреності (нотаріально завіряти не потрібно, звичайний оригінал подається разом з усіма документами).
 • в нашій країні – заповнюється виключно українською мовою, якщо Ви громадянин РФ, наприклад, то Ваші ПІБ та всі реєстраційні дані (прописка) прописуються транскриптом українськими літерами, а в дужках прописується на оригінальній мові; наприклад: Корольов Виталий Андреевич, при заповненні буде так: «Корольов Віталій Андрєєвіч (Корольов Виталий Андреевич)».
 • при реєстрації Договору – обов’язково додається його завірена копія, а також копії всіх попередніх договорів про передачу авторських прав, якщо твір створено у співавторстві.

 

 1. Підготовка відповідного твору до подачі на реєстрацію:

– по суті, всі твори, особливо такі об’ємні як книги, коди комп’ютерних програм, аудіовізуальні твори, пісні та інше, можна записати на цифровий носій – CD-диск (більше шансів, що апаратура органів реєстрації його прочитає без проблем);

– або, твір можна подати в друкованому вигляді (текст пісень, картинка, схема, сценарний план, фотографія, нотна партитура, інструкція тощо).

Особливість: при подачі на реєстрацію пісні (що найбільш поширене у нас), потрібно подати і CD-диск із записом демо-версії пісні або тільки запис музики до пісні, і окремо роздрукований текст пісні.

 

 1. Оплата обов’язкового державного збору і подача повного пакету документів:

– вартість державних зборів, встановлений законодавством (останні зміни ставок відбулися з 19 липня 2019 року) – подається оригінал чека (платіжного доручення) про оплату відповідного мита;

з їх розмірами детально можна ознайомитися тут:

https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=0a5557a9-4e10-4dcb-88ca-cbc52a6bd1da&title=AvtorskePravo

– подача повного пакету документів (в залежності від виду заявки на реєстрацію) до Державного Департаменту інтелектуальної власності Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.

 

Якщо експерт не виявить ніяких порушень при процедурі подачі або в змісті документів для реєстрації, то на вказану Вами в заявці адресу, буде відправлено Свідоцтво реєстрації авторського права на твір або Рішення про реєстрацію договору. Так само можна прийти і особисто забрати ці документи, про що потрібно вказати в заявці заздалегідь – це зручно тільки для жителів Києва, якщо Ви з іншого міста (або країни), то звичайно, пошта – кращий варіант, або через уповноважену особу (заявника) за дорученням.

 

Якщо експерт виявить неточності або помилки – Вам (або представнику за дорученням) відправлять на пошту звичайну, офіційний лист з повідомленням про проблеми, варіанти їх усунення і зазначать термін, протягом якого, ви повинні подати перероблений варіант, або буде оформлена відмова в реєстрації і все доведеться починати спочатку.

 

Процедура реєстрації займає від 2 до 3 місяців. Зараз відповідні державні органи намагаються ще більше зменшити цей термін.

 

Наші фахівці мають величезний досвід з реєстрації різноманітних об’єктів авторських прав: пісні, сценарії, форми афіш, обкладинки альбомів, збірники, книги, комп’ютерні програми, формати проектів для YouTube, образи персонажів книг і багато іншого.

 

Для реєстрації «під ключ» від Вас знадобитися тільки:

 1. Реквізити автора / всіх співавторів твору, що реєструється:

– для фізичних осіб: скан-копія в цифровому вигляді 1, 2 і 3 сторінок паспорта та прописки, ідентифікаційного код;

– для юридичних осіб: скан-копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань.

 1. Примірник твору в якісному цифровому вигляді. Запис на носій (CD-диск) або роздрукування ми забезпечуємо самостійно, вартість носія входить в послугу.
 2. Дата створення твору, якщо мова йде про реєстрацію авторського права на твір.
 3. Завірена копія Договору, якщо мова йде про реєстрацію договору, який стосується права автора на твір.
 4. Оплата послуг (у вартість вже входить сума оплати відповідного державного збору).

 

* При реєстрації авторського права за участю неповнолітніх осіб, перелік необхідних документів потребує додаткового уточнення.

 

Заощаджуйте свій час і сили, звертайтеся для уточнення додаткових питань і точної вартості наших послуг для реєстрації Ваших авторських прав.

/

X