Порядок вивезення творів образотворчого мистецтва за кордон

В сучасних реаліях багато український фондів, благодійників або звичайних небайдужих громадян намагаються отримати кошти шляхом продажу власних витворів мистецтва та направити на благо України та/або на допомогу Збройним Силам України. На превеликий жаль, в Україні, на даний час, проводиться дуже мало аукціонів, виставок або інших подій, де можна за достойну оплату здійснити продаж власних творів мистецтва. Але за кордоном, іноземні компанії, фонди або просто філантропи готові купляти українське мистецтво, розуміючи, що отримані митцями кошти будуть витрачені на мирні та добрі вчинки. У цій статті ми розповімо, на прикладі творів образотворчого мистецтва (картин), як правильно під час воєнного стану здійснити вивіз картини за кордон, а також продати таку картину у декілька разів дорожче за її початкову вартість.

 

ЯКИЙ ПОРЯДОК ВИВЕЗЕННЯ ТВОРІВ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА ЗА КОРДОН?

Для вивезення творів образотворчого мистецтва за кордон необхідно сформувати наступний пакет документів:

  • Висновок держаної експертизи про те, що картина НЕ Є об’єктом культурної цінності;
  • Документ, що підтверджує ПРАВО ВЛАСНОСТІ на таку картину (в тому числі, право інтелектуальної власності – договори, сертифікати);
  • Перелік усіх картин, які ви хочете вивезти. Вказати потрібно: назву, автора, рік написання картини та місце, різновид матеріалу, на якому написано твір, його розміри, вага, які використовуються при написанні матеріали та техніка виконання, оціночна вартість. Відомості мають бути подані обов’язково українською мовою.

 

Я ЧУВ ПРО СЕРТИФІКАТ АВТЕНТИЧНОСТІ, ЧИ ПОТРІБНО ЙОГО ПРЕД’ЯВЛЯТИ ДЕРЖАВНИМ ОРГАНАМ ДЛЯ ВИВОЗУ КАРТИНИ?

Сертифікат автентичності не є обов’язковим документом для вивезення картини за кордон, він не міститься в переліку документів.

Сертифікат автентичності витвору мистецтва – це документ, який підтверджує авторство та справжність того чи іншого витвору мистецтва. Цей документ є гарантією зі сторони автора (в нашому випадку – художника) в тому, що третьою особою (набувачем витвору) купується справжня авторська робота. Наявність такого сертифікату є необхідною умовою для продажу картин на аукціонах (у разі перепродажу автор картини також отримає винагороду, як передбачено нормами «про право на слідування» законодавства відповідної країни, в якій автор є резидентом)

Більш детально про те, як повинен виглядати такий сертифікат автентичності, а також вимоги до форми та наповнення такого сертифікату ми описували у нашій статті Сертифікат автентичності витвору мистецтва

 

А ЯКЩО ВИСНОВОК ЕКСПЕРТИЗИ ВСТАНОВИВ, ЩО КАРТИНА Є КУЛЬТУРНОЮ ЦІННІСТЮ?

Якщо таку картину державний експерт визнав культурною цінністю, до потрібно не пізніше ніж за один місяць до дати вивезення такої картини подати до Міністерства культури та інформаційної політики України клопотання про право на вивезення культурних цінностей, до якого додається:

  • документ, що підтверджує право власності на культурні цінності;
  • висновок державної експертизи.

У разі, якщо особа, яка порушила клопотання про вивезення культурних цінностей, відмовляється подати на державну експертизу заявлені до вивезення культурні цінності – це розглядається як відмова заявника від їх вивезення.

За результатами проведеної експертизи заявлених до вивезення культурних цінностей, Міністерство культури України вносить їх до Державного реєстру національного культурного надбання незалежно від згоди особи, яка порушила клопотання про вивезення даних цінностей.

За клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи Міністерства культури та інформаційної політики України приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей, про що повідомляє письмово в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.

У разі прийняття рішення про можливість вивезення культурних цінностей – видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення культурних цінностей.

Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

 

А ЧИ Є ПЕРЕЛІК ЗАБОРОНЕНИХ ДО ВИВОЗУ КАРТИН?

Так, такий перелік є. Стаття 14 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» закріплює в своїх нормах перелік культурних цінностей, які НЕ підлягають вивезенню:

  • культурні цінності, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання;
  • культурні цінності, включені до Національного архівного фонду;
  • культурні цінності, включені до Музейного фонду України

З такими реєстрами та фондами можна ознайомитися на офіційних сайтах таких державних органів.

 

Якщо вам потрібно вивезти картину чи інший об’єкт за кордон, радимо завжди звертатися до професіоналів, оскільки багаторічний досвід роботи таких спеціалістів не тільки прискорює отримання та формування необхідного пакету документів для вивезення таких об’єктів за кордон, а й зекономить ваші власні кошти.

 

Команда «Правничого Дому «Копірайт» допоможе вам отримати необхідний пакет документів, розробить належної якості зразок сертифікату автентичності, а також проконсультує щодо строків та вартості отримання необхідних дозволів для вивезення за кордон вашої творчості.

 

 

/ /