Сертифікат автентичності витвору мистецтва

Часто у художника виникає питанням про те, як довести те, що він є законним автором власної картини. Тим часом, у світі вже сформувалася практика, за якою авторство, а також опис свого твору безпосередньо художник вносить у певний сертифікат автентичності витвору мистецтва. Що це таке, а також чим такий сертифікат допоможе покупцю та автору ми вирішили детально пояснити.

 

Сертифікат автентичності витвору мистецтва

 

Сертифікат автентичності витвору мистецтва – це документ, який підтверджує авторство та справжність того чи іншого витвору мистецтва. Цей документ є гарантією зі сторони автора (наприклад, художника) в тому, що третьою особою (набувачем витвору) купується справжня авторська робота. Наявність такого сертифікату є необхідною умовою для продажу картин на аукціонах (у разі перепродажу автор картини також отримає винагороду, як передбачено нормами законодавства країни «Про право слідування», в якій автор є резидентом)

 

Що має містити в собі сертифікат автентичності?

 

  • Фотографію та назву твору мистецтва;
  • Прізвище та ім’я (псевдонім) художника;
  • Матеріал/техніку/інші елементи виконання твору мистецтва;
  • Рік створення цього твору;
  • Точні розміри твору;
  • Місце створення твору (місто та країна);
  • Не зайвим буде також вказати контактні дані автора твору для простоти виплати винагороди у майбутньому (право слідування).

Такий Сертифікат автентичності підписується особисто художником, а також створюється мінімум у двох (за бажанням у трьох) екземплярах – один екземпляр для покупця, другий –  залишається у художника, а також сторони можуть погодити створити ще третій екземпляр такого сертифікату та віддати на зберігання третій особі (депозитарію).

 

Навіщо потрібен такий сертифікат?

 

Для покупця: у разі купівлі певного витвору мистецтва такий сертифікат є додатковою гарантією достовірності конкретного твору мистецтва, доказом його оригінальності, належності авторства цього твору, доказом оригінальності твору та доказом належності авторства цього художника (майже як аналог реєстрації авторського права на твір). Сертифікат автентичності подібний до паспорту самого витвору мистецтва. Сертифікат може бути виданий лише на оригінал авторського твору, а не на авторську копію (цей момент слід пам’ятати).

 

Для художника: Важливим для художника є те, що за художником: як автором, зберігається ряд майнових авторських прав (особливо на ключові способи використання) у відношенні таких картин, а саме  – витвір мистецтва не може бути відтворено без письмової згоди автора (про це також може бути зазначено в такому сертифікаті). До того ж, цей сертифікат автентичності твору мистецтва суттєво впливає на підвищення вартості за твір мистецтва в момент рекламування та продажу.

 

 

Юристи «Правничого Дому «Копірайт» радять обов’язково складати ще й договір про передачу прав, де вказано способи використання твору, на які передає автор. Такий договір супровождує, як документ також сертифікат автентичності для кожного твору мистецтва, який підписує художник (автор). Це є не лише доказом авторства, а й є засобом збільшення власного доходу від продажу, включаючи отримання роялті від перепродажу на аукціонах.

/ /

X