Громадянину на замітку: як отримати компенсацію при втраті майна внаслідок воєнних дій в Україні?

Депутат Київської міської ради Ксенія Семенова опіблікувала на своїй сторінці соціальної мережі Facebook покрокову інструкцію щодо того, як отримати компенсацію при втраті майна внаслідок воєнних дій в Україні.

 

ПЕРШИЙ ЕТАП: ФІКСАЦІЯ РУЙНУВАННЯ

Обов’язково зберігайте документи про право власності на майно, технічний паспорт, за можливості – зробіть з них копії, а також актуальний витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстр наразі працює з перебоями, тому спробуйте на порталі “Дія”)

В разі пожежі чи аварійного стану – викликайте працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складення відповідного акту, не забудьте отримати його копію.
Також, зверніться до відповідної райдержадміністрації з заявою щодо складення акту обстеження житла або ж спробуйте скласти акт руйнування самостійно з сусідами. Сусіди в даній ситуації – люди важливі, тому якщо вони стали свідками руйнування (пожежі, обстрілу тощо) – зафіксуйте їх письмові пояснення.

Самостійно зробіть фото- та відеофіксацію руйнувань, а за наявності – збирайте та зберігайте статті, фото та відео ЗМІ щодо відповідних фактів.
Щодо житла – спробуйте зібрати квитанції на рухоме майно (наприклад, побутову техніка, що знаходилась в будинку), фото майна до та після.

 

ВАЖЛИВО:  по-максимуму збирати всі можливі докази руйнування:

1. Акти про руйнування майна, складені ДСНС та органами місцевої влади;
2. Детальна фото/відеофіксація нерухомості чи іншого майна до і після подій;
3. Інформація зі ЗМІ;
4. Свідчення сусідів, очевидців, в яких детально описано обставини пошкодження і їх характер;
5. Витяг з ЄРДР.

ДРУГИЙ ЕТАП: ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

Зверніться з заявою про злочин до правоохоронних органів із наданням вищеперелічених доказів руйнування майна та обов’язково отримайте витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Матеріали пізніше також завантажте на сайт https://damaged.in.ua/. Це ресурс який збирає докази злочинів РФ для подальшого відшкодування.

Настання страхового випадку на території, на якій діє воєнний стан, теоретично не є підставою для відмови у страховій виплаті.
Однак, скоріше за все, страховики не виплачуватимуть збитків, завданих майну внаслідок військових дій — обстрілів, бомбардувань тощо. Це стандартний виняток у договорах страхування майна.
Про всяк випадок — раджу ще раз уважно перечитати ваш договір, раптом цей виняток у вас не зазначено. Тобто, наприклад, власники застрахованих авто та будинків, які були знищені внаслідок ворожих обстрілів навряд чи отримають страхове відшкодування, а от виплату за класичне ДТП – так.

 

/ / /

X