Безкоштовний контент в авторському праві

Бувають такі випадки, коли ви хочете створити своє відео, а на фон (наприклад) поставити якусь мелодію, яку ви знайшли на просторах мережі Інтернет. Ви з чистою душею, будучи впевненим, що якщо пісня перебуває у вільному доступі, то нічого вам не буде, поставивши як фон. Через місяць ваше відео буде видалено (в кращому випадку) або ваш канал буде назавжди заблоковано. Виною цього стане порушення авторських прав на музику, яку ви взяли без дозволу.

 

Які музичні твори я можу взяти безкоштовно?

Існує кілька способів безкоштовно взяти музику, при цьому, не порушуючи авторських прав.

Одним із таких варіантів є аудіобанки (наприклад фонотека у режимі створення відео на Youtube). Так, існують спеціальні сервіси, де автори викладають свої мелодії, не вимагаючи нічого натомість. Є схожі сервіси, але з умовою вказування автора мелодії. У будь-якому випадку, це один із найпростіших способів безкоштовного використання контенту.

Другим варіантом є використання класичної музики. Але є один момент. Класичною музикою в нашому випадку будуть вважатися лише ноти. Ви не можете використовувати виконання класичної музики, наприклад, якогось оркестру, тому що будуть порушені вже суміжні права.

Третім і останнім варіантом є цитування. Єдиною умовою для використання твору, як цитати, буде всього лише вказування автора і дату створення твору. Але це не означає, що ви можете використовувати весь твір. Допускається цитування тільки частини твору (і знову таки не 90% твору, а в розумних рамках).

 

Як я можу попросити автора дозволити мені використовувати його музику?

Все дуже просто. По-перше, вам треба знайти автора. Після, написати йому прохання дозволити вам використовувати його мелодію. При цьому ви повинні розписати йому навіщо вона вам потрібна, де ви її будете використовувати, на який термін хочете і інші умови. Якщо автор погодиться безкоштовно вам надати таку мелодію, то обов’язково запитайте ПИСЬМОВИЙ дозвіл. Такий дозвіл може бути у вигляді ліцензії (як варіант).

 

Важливі моменти при отриманні дозволу від автора

Обов’язково не забудьте уточнити у автора яким(и) способом(ами) він дозволяє вам використовувати його твір. Він може дозволити вам використовувати його музику при створенні пісні, але, наприклад, при монтажі відео з подорожі ви можете отримати відмову.

 

Які наслідки можуть бути при порушенні авторського права?

Порушення авторського права, щодо предмета нашої статті, стосується майнових прав автора. Таким порушенням, у Законах та інших актах України, є контрафакція (піратство). Відповідальність може бути 2-х видів:

  1. Адміністративна: така відповідальність передбачена ст. 51-52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладає на суб’єкта, який незаконно використовував об’єкт авторського права, штраф в розмірі від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції і апаратури для створення останньої.
  2. Кримінальна: така відповідальність передбачена ст. 176 Кримінального Кодексу України. Відповідно до цієї статті кримінально-караним визнається умисне незаконне відтворення, розповсюдження об’єктів авторського права, якщо це завдало матеріальної шкоди у розмірі від 340 грн. Таке порушення авторського права тягне за собою штраф від 3 400 грн. до 51 000 грн. або виправні роботи до 2 років, або позбавлення волі на строк до 6 років, з конфіскацією та знищенням всіх примірників творів.

/ /

X