Реєстрація промислового зразка в Україні

Промисловий зразок (або як ще його називають – промисловий дизайн) – результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання – об’єкт інтелектуальних прав, що відноситься до зовнішнього вигляду, дизайну і ергономічним властивостям виробу промислового чи кустарно-ремісничого виробництва.

 

Ви не можете запатентувати ідею, але виріб, що відрізняється від інших та характеризується будь-яким новим видом форми, конфігурації, кольору чи сукупності цих елементів у продукті, що створює естетичне враження, – цілком можливо зареєструвати як промисловий зразок.

 

Розрізняють

– об’ємні промислові зразки – в їх основі лежить об’ємно-просторова структура, наприклад, художньо-конструкторські рішення, що визначають зовнішній вигляд упаковки товару, машини, плашки, тощо;

– пласкі промислові зразки – характеризуються лінійно-графічним співвідношенням елементів і фактично не наділені об’ємом, наприклад, художньо-конструкторські рішення, що визначають зовнішній вигляд текстури тканин, рекламного проспекту, зображення на одязі, настільні дитячі ігри, тощо.

Можна запатентувати вироби, що поєднують обидві вказані характеристики. Наприклад, зовнішній вигляд флакону шампуню разом з етикеткою.

Також промислові зразки можуть відноситися до всього виробу в цілому (наприклад, велосипед) або до його окремого елементу (руль велосипеда).

В Україні можна отримати патент на промисловий зразок, який захищатиме зовнішній вигляд виробу при умові новизни дизайну.

 

Звичайно, є об’єкти, які відповідно до Закону України «Про охорону прав на промислові зразки» не можуть отримати правову охорону у якості промислових зразків. До таких відносяться: об’єкти архітектури (за винятком малих архітектурних форм); об’єкти нестійкої форми з рідких, газоподібних, сипучих або подібних до них речовин; промислові, гідротехнічні та інші стаціонарні споруди; друкована продукція як така.

Обсяг правової охорони визначається сукупністю суттєвих ознак промислового зразка, представлених на зображенні (зображеннях) виробу.

 

Набуття права інтелектуальної власності на промисловий зразок засвідчується охоронним документом – Патентом.

Отримати такий патент має право автор та інші особи, які набули права на промисловий зразок за договором або відповідно до закону.

Територією дії патенту є виключно територія країни, де він виданий. При цьому, власник патенту в одній країні може і має право запатентувати промисловий зразок  в інших державах, с дотриманням процедур видачі патентів, встановлених в обраних країнах.

Права, що випливають з патенту, діють від дати публікації відомостей про його видачу за умови оплати річного збору за підтримання чинності патенту.

Відповідно до Закону України «Про охорону прав на промислові зразки» строк дії патенту на промисловий зразок становить 10 років від дати подання заявки до Мінекономіки й продовжується ним за клопотанням власника, але не більше як на п’ять років, за умови сплати збору в порядку, встановленому пунктом 2 статті 24 Закону. Таким чином, строк чинності виключних майнових прав інтелектуальної власності на промисловий зразок в Україні становить 15 років від дати подання заявки й цей строк не може бути перевищений.

ВАЖЛИВО! Для того, щоб патент діяв, потрібно щорічно підтримувати його чинність. Для цього потрібно у чітко встановлений законом строк сплатити збір та подати клопотання про підтримання чинності патенту.

 

Отримавши патент на промисловий зразок Ви наділяєтесь наступними правами, щодо нього:

  • право забороняти іншим особам використовувати промисловий зразок без його дозволу за винятком випадків, коли таке використання не визнається згідно з чинним законодавством України порушенням прав власника патенту;
  • право дати будь-якій особі дозвіл (видати ліцензію) на використання промислового зразка на підставі ліцензійного договору;
  • передавати на підставі договору право власності на промисловий зразок будь-якій особі, яка стає правонаступником власника патенту.

 

Разом із правами приходить і відповідальність – для власника патенту на промисловий зразок вона полягає у  добросовісному використанні виключного права, що випливає з патенту. Якщо промисловий зразок не використовується або недостатньо використовується в Україні протягом трьох років починаючи від дати публікації відомостей про видачу патенту або від дати, коли використання промислового зразка було припинено, то будь-яка особа, яка має бажання і готовність використовувати промисловий зразок, у разі відмови власника патенту від укладення ліцензійного договору, може звернутися до суду із заявою про надання їй дозволу на використання промислового зразка.

 

Патент може належати кільком особам, взаємовідносини при використанні якого між такими особами визначаються угодою. Якщо така угода відсутня, то кожен із власників патенту може використовувати промисловий зразок на свій розсуд, але жоден з них не має права надавати дозвіл (видавати ліцензію) на використання промислового зразка та передавати право власності на промисловий зразок іншій особі без згоди усіх інших власників патенту.

 

Патентний пошук

Перед тим як зайнятися процедурою реєстрації промислового зразка для отримання патенту, варто здійснити патентний пошук – це дослідження вже запатентованих промислових зразків. Результати пошуку допоможуть вам визначитися з ситуацією на ринку, зрозуміти, що вже запатентовано та чи є ймовірність отримання відмови у видачі патенту.

Для отримання патенту промисловий зразок має відрізнятися новизною дизайну, я якщо в результаті такого пошуку виявиться, що ваш дизайн не є новим, чи він вже запатентований конкурентами, то вкладати у нього ресурси недоцільно. Пошук допоможе вам зекономити як кошти, так і час і зусилля для просування вашого промислового зразка.

 

Як отримати патент на промисловий зразок?

Підготовка зображення для подачі заявки

Для промислових зразків об’єм правової охорони визначається саме через усі відмінні ознаки виробу, що представлені на зображеннях, тому, даний етап, напевно, найважливіший – важливо підготувати зображення, які дадуть повне уявлення про зовнішній вигляд виробу, його колір, наявність орнаментів чи інших відмінних ознак.

 

Звичайна процедура отримання патенту в нашій країні займає  від 7 до 9 місяців, з дати подачі заявки. Але, також, у Вас є право скористатись послугою прискореної експертизи – в такому разі строк видачі патенті зменшується до 2-2,5  місяців.

 

Після того, як у Вас повністю готове зображення для подачі, а також Ви визначились з термінами, в які хотіли б отримати готовий патент, ми вступаємо в активну фазу надання Вам кваліфікованої допомоги та підтримки щодо самого процесу патентування, від Вашого імені (за довіреністю), або за іншою домовленістю:

  • подача заявки, встановленого законом зразка з усіма необхідними додатками до неї;
  • проведення експертизи заявки, яку проводять фахівці уповноваженого державного органу – в Україні це Укрпатент, який підпорядковується Міністерству розвитку торгівлі, економки та сільського господарства України.

Експертиза визначає чи заявка подана відповідно до всіх процедурних норм, а заявлений об’єкт всім ознакам, для отримання позитивної відповіді щодо видачі патенту;

  • у разі, якщо у експерта немає зауважень – приймається рішення про видачу патенту, з вказанням сум обов’язкових державних зборів, які підлягають оплаті;
  • після оплаті держаних зборів, Ви отримуєте Патент на промисловий зразок.

Наша команда фахівців може повністю звільнити Вас від рутинного спілкування і процесу провадження дівоцтва з Укрпатентом при процедурі отримання Патенту, забезпечивши реалізацію послуги з Реєстрації промислового зразка «під ключ».

 

/

X