З січня 2022 року доходи українців почнуть перевіряти завдяки непрямим методам контролю. Податкова служба України буде проводити таку перевірку, якщо неофіційний дохід надходив на будь-яку банківську картку українця.
Що таке фінансовий моніторинг?
Фінансовий моніторинг – це перевірка, контроль операцій, що їх здійснює особа, звертаючись за наданням певних фінансових послуг у різних сферах до певних суб’єктів. Підвищена увага до фінансових операцій та здійснення моніторингу пов’язана зі зростанням випадків терористичних актів у світі, поширенням зброї масового знищення та почастішанням операцій з відмивання фінансових коштів, зароблених незаконним шляхом злочинними суб’єктами.
Яке призначення фінансового моніторингу?
Першочерговим завданням фінансового моніторингу є забезпечення національної безпеки шляхом здійснення заходів щодо виявлення та запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Іншим завданням є те, що доходи, одержані злочинним шляхом в жодному випадку не мають бути легалізовані. Особи, які вчиняють такі фінансові операції, діють не тільки всупереч законодавству та загальним нормам моралі, але й наживаються на таких фінансових операціях.
Які операції підпадають під фінансовий моніторинг?
Важливо відзначити наявність такого поняття, як порогові фінансові операції. Порогові фінансові операції – це операції, під час проведення яких суб’єкти однозначно перевірятимуть та повідомлятимуть про них у відповідні органи, відповідальні за моніторинг. До таких відносяться ті, сума яких перевищує 400 000 гривень (у сфері лотерей/азартних ігор – 55 000 гривень) або дорівнює/перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах.
Фінансовому моніторингу підлягають операції, що мають одну чи більше таких ознак:
- проводиться готівкою (внесення, переказ, отримання фінансових коштів);
- операції за участю політично значимих осіб (публічні особи, політики та члени сімей або пов’язані з ними особи);
- переказ фінансових коштів здійснюється за кордон (особливо до офшорних зон);
- проводиться за участю осіб, місце реєстрації яких знаходиться у країнах, віднесених до «чорного списку» (не виконуються рекомендації FATF).
Які доходи українців перевірятимуть?
Податкові органи порівнюватимуть офіційні доходи з видатками. За незадекларовану різницю доведеться сплачувати податок, якщо підтвердити походження коштів не вдасться.
Доходи українців, які перевірятимуть:
- Незалежна професійна діяльність;
- Неофіційна праця;
- Кошти, отримані з-за кордону;
- Здача у найм нерухомого майна;
- Інвестиційна діяльність;
- Подарунки;
- Прощена заборгованість та кредити на суму, що перевищує чверть мінімальної заробітної плати;
- Реалізація продукції тваринництва, якщо сума доходу перевищує 50 мінімальних заробітних плат (понад 325 000 грн.);
- Благодійна чи нецільова допомога;
- Продаж нерухомого майна.
Податки не стягуватимуться з:
- Збережено до 400 тисяч гривень;
- Житлова нерухомість, площа якої не перевищує 120 м²;
- Одного автомобіля.
Слід зазначити, що фінансові операції, спроби проведення операцій незалежно від суми, на які такі операції здійснюються, вважаються підозрілими, якщо такі операції є результатом злочинної діяльності або пов’язані зі злочинною діяльністю, а також стосуються фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.
Перш ніж здійснювати будь-яку фінансову угоду, ми, як ваші юристи, радимо звернутися за додатковою консультацією з цього питання.
інтелектуальна власність / авторське право / моніторинг / податки