ISNI: система ідентифікації креативної особистості

Творці та видавці можуть зареєструвати своє ім’я через міжнародну систему ISNI, яка є новою, інноваційною системою ідентифікації креативної особистості.

 

ЩО ТАКЕ ISNI?

ISNI – це метод для унікальної ідентифікації творців та видавців таких видів медіа-контенту, як книги, телепередачі, газетні статті та ін. Такий ідентифікатор складається з 16 цифр, розділених на чотири блоки.

На даний момент в ISNI зареєстровано понад 14 млн. авторів та правовласників з усього світу. Його використовують товариства з колективного управління правами у цифровому середовищі у 164 країнах.

 

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН ISNI?

ISNI дає змогу присвоїти унікальний ідентифікатор кожному творцеві (наприклад, авторському псевдоніму) у вигляді унікального номера. Цей унікальний номер може бути пов’язаний з будь-яким з численних інших ідентифікаторів, що використовуються в медіа-індустрії.

Прикладом необхідності використання такого ідентифікатора є музичний виконавець, який також є автором музики та віршів. Три різні роди діяльності можуть потребувати трьох різних записів, не пов’язаних між собою. Відповідно до системи ISNI, автор матиме один ідентифікатор ISNI, який пов’язує такі записи. Різні бази даних можуть обмінюватися даними про цю конкретну особу, не вдаючись до таких методів, як порівняння текстових рядків. Особливо актуальна наявність цифрового ідентифікатора при найменуваннях творців, що збігаються. Наприклад, за наявності у базах декількох осіб з ім’ям та прізвищем Джон Сміт не завжди легко визначити, які записи стосуються якої особи.

Якщо автор опублікував свою творчість під кількома різними іменами або псевдонімами, кожне таке ім’я отримає свій власний ISNI.

ISNI може використовуватися бібліотеками й архівами при обміні інформаційними каталогами, для точнішого пошуку інформації у мережі інтернет і в базах даних, а також може допомогти в керуванні правами на міжнародному рівні та в цифровому середовищі.

За бажання до кожного імені можна прив’язати інформацію про об’єкти авторського права, що належать йому. У сукупності ці дані утворюють творче портфоліо, якому надається унікальний ідентифікаційний номер із 16 цифр. Такий цифровий код допомагає розрізняти авторів із однаковими іменами.

Хоча, внесення назви чи псевдоніма до міжнародного реєстру не прирівнюється до реєстрації товарного знаку, це перший і важливий крок для створення надійного захисту інтелектуальної власності. Крім того, фіксація імені дозволить помітно спростити та впорядкувати процедуру нарахування роялті.

 

ХТО МОЖЕ КОРИСТУВАТИСЯ ISNI?

авторское право, музыкаСервісом ISNI користуються лейбли з усього світу. Адже це єдиний міжнародний реєстр фіксації інтелектуальних прав, який, до того ж, визнається професійною спільнотою. Наприклад, перед укладанням договору з артистом звукозаписні компанії за допомогою ISNI можуть перевірити, чи справді права належать саме цьому авторові, і заразом ознайомитися з його творчим портфоліо.

Унікальний код можуть отримати як юридичні особи – музичні лейбли, видавництва, кіностудії, звукозаписні компанії, так і індивідуальні підприємці з різних креативних сфер. При цьому реєструвати можна і словесні позначення, стиль написання та графічні елементи, а також, наприклад, логотипи.

 

ХТО РЕГУЛЮЄ ДІЯЛЬНІСТЬ ISNI І КОЛИ ВОНА УТВОРИЛАСЯ?

Стандарт було розроблено під егідою міжнародної організації зі стандартизації (ISO), як проєкт міжнародного стандарту 27729. Чинний стандарт опубліковано 15 березня 2012 року.

ISNI регулюється міжнародним агентством ISNI-IA. Це некомерційна організація, зареєстрована у Великій Британії. Компанія була заснована консорціумом організацій, до яких входять Міжнародна конфедерація товариства авторів і композиторів та Online Computer Library Center (OCLC). Управління компанією здійснює рада з представників кожної з організацій консорціуму, а також представники національної бібліотеки Франції та Британської бібліотеки.

 

ЯК ОТРИМАТИ ISNI-КОД ДЛЯ СЕБЕ?

Для реєстрації в ISNI треба звернутися до одного із реєстраційних агентств ISNI із відповідною заявою, або пройти процедуру реєстрації безпосередньо на сайті такого агентства.

Наразі кількість агентств дорівнює 9:

  • Bibliothèque et Archives Nationales du Québec (BAnQ) – підтримка призначення ISNI тим, хто сприяє створенню культурного контенту Квебеку (Канада)
  • Bibliothèque Nationale de France – надання ISNI французького обов’язкового зразка
  • British Library – надає індивідуальну або масову реєстрацію ISNI для креативних людей
  • Identification Agency, IDA – пропонує послуги російською мовою
  • Бібліотека Національної асамблеї Кореї – надає ISNI для творчих особистостей, які працюють у Кореї
  • Quansic – фокус ISNI для музичної індустрії
  • Ringgold – спеціалізується на ISNI для організацій
  • Sound Credit – надання безкоштовних автоматизованих ISNI для осіб музичної індустрії під час безкоштовного створення облікового запису
  • Wiseband – пропонує безкоштовну реєстрацію ISNI для музичних виконавців і лейблів; інші домени також вітаються

 

А СКІЛЬКИ ЦЕ КОШТУЄ?

Вартість залежить від того, через яке реєстраційне агентство ви приєднуєтесь.

Взагалі процедура реєстрації та отримання ISNI коду безкоштовна (наприклад, як через платформу QUANSIC), але можуть бути й виключення, в залежності від агентства.

/ /