Авторське право в музиці для авторів і виконавців

Нерідко ми чуємо такі питання: «Чи можу я взяти 2 рядки з пісні групи Scorpions (наприклад) і використовувати в своїй пісні?». Зазвичай таким людям ми рекомендуємо записатися на консультацію, щоб детально пояснити чому не можна, адже якщо людина вважає, що шанис на таке використання можливі, то його грамотність у сфері інтелектуальної власності береться під сумнів.

 

авторское право в музыкеЩо таке авторське право?

Перш за все потрібно уточнити, що авторські права в Україні охороняються такими документами як: Конституція України, Цивільний кодекс України, Бернська конвенція про охорону літературних та художніх творів, інші міжнародні договори, а також спеціальні акти, наприклад Закон України «Про авторське право і суміжні права» . Стаття 8 цього Закону вказує об’єкти авторського права, а стаття 441 Цивільного кодексу вказує способи, якими можуть використовуватися створені твори.

Однак, нічого з перерахованого вище не дає конкретного позначення саме терміну «авторське право». Закон України «Про авторське право і суміжні права» дає позначення тільки об’єктів авторського права, суб’єктам та іншим, пов’язаних з авторським правом, речами. Але на базі всіх перерахованих вище документів можна зробити висновок що:

Авторське право – це інститут в праві інтелектуальної власності, який регулює всі права, що виникають зі створенням і використанням об’єктів авторського права, і надає охорону таким об’єктам

 

Які права має музикант?

Всі автора, незалежно від професії, при створенні твору мають 2 види прав: майнові та особисті немайнові.

 

До особистих немайнових прав відносяться:

  1. Право на визнання людини творцем (автором, виконавцем тощо) об’єкта авторського права;
  2. Право перешкоджати будь-якому посяганню (на його авторські права), здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об’єкта авторського права;
  3. Право вимагати зазначення свого імені у зв’язку з використанням твору, якщо це практично можливо;
  4. Право забороняти зазначення свого імені у зв’язку з використанням твору;
  5. Право обирати псевдонім у зв’язку з використанням твору;
  6. Право на недоторканність твору.

Дуже важливо, що такі права не можуть передаватися і не залежать від майнових прав.

 

До майнових прав відносяться:

  1. Право на відтворення, тобто виготовлення одного або більше примірників твору або його частини в будь-якій матеріальній формі
  2. Право поширювати екземпляри твору будь-яким способом (продавати, здавати в прокат і т. Д.).
  3. Право на публічне виконання твору.
  4. Право на передачу в ефір.
  5. Право на переклад.
  6. Право на переробку (аранжування, обробку і т.п.).

Цей список прав не є вичерпним.

 

защита авторских правЯк захистити свій продукт?

Всі автори повинні розуміти, що авторське право виникає з момент матеріального створення твору. У випадку з музикантом це з моменту створення мелодії у вигляді нот.

У разі порушення ваших прав, які ми вказували вище, ви можете, на основі ваших чернеток, в судовому порядку відстоювати свої права. Але яка гарантія того, що ці чернетки ви не відібрали у іншої людини? Ніяких.

Тому ми рекомендуємо завжди захищати ваш твір за допомогою реєстрації авторського права. Саме сертифікат про захист конкретного твору буде найпереконливішим документом, під час захисту свого контенту.

До того ж, сертифікат про реєстрацію авторського права діє у всіх країнах-учасницях Бернської конвенції, що дає вам додаткові умови для захисту свого контенту за кордоном.

 

Як дозволити іншим особам користуватися вашим контентом?

Наприклад, вам треба опублікувати ваш музичний твір. В такому випадку вам треба дозволити третім особам користуватися вашим продуктом. Вам слід укласти ліцензійний договір, в якому варто обумовити як передаються права, термін, порядок і обов’язково оплата.

 

Що на рахунок виконання або запису фонограми?

Важливо розуміти, що з виконавцем або людиною, яка буде записувати фонограму вам також варто буде заключити окремі договори. У випадку з виконавцем, потрібен буде договір з автором. Важливо розуміти, що у виконавця з’являться по відношенню до майбутнього твору суміжні права на його виконання, які, якщо потрібно, доведеться також через договір забрати у нього (купити, або вказати в першому договорі, що всі права, пов’язані з виконанням, передаються вам).

Із записом фонограм трохи складніше буде для того, хто записує цю саму фонограму. Йому обов’язково потрібно укласти договір як з музикантом, так і з виконавцем, причому в таких договорах повинні враховуватися як умови створення самої фонограми, так і подальше його поширення.

 

Термін охорони прав

Законодавством України передбачена охорона авторських прав на все життя автора і 70 років після його смерті; суміжних прав на 50 років після першого запису і першого виконання.

/

X