Авторське право у сфері IT-технологій

Уявіть ситуацію, що Ви створили якусь унікальну програму. Ви спокійно користуєтеся нею, покращуєте / модернізіруете, і раптом сидячи, наприклад, на сайтах, пов’язаних з IT, бачите вашу програму, яку так званий «автор» продає за непогану таку вартість. Ви абсолютно впевнені, що ця програма Ваша, і тому подаєте в суд на таку людину. В результаті дізнаєтеся, що ця програма зареєстрована на його ім’я, а в подальшому він виграє суперечку і заборонить Вам нею користуватися. Прикро? Щоб такого не сталося давайте розбиратися навіщо потрібно і як охороняти IT-програми авторським правом.

 

Що таке авторське право?

Перш за все потрібно уточнити, що авторське право в Україні охороняється такими нормативними актами, як: Конституція України, Цивільний кодекс України, Бернська конвенція про охорону літературних творів, інші міжнародні договори, а також спеціальними актами як, наприклад, Закон України «Про авторське право і суміжні права ». Відзначимо, що стаття 8 Закону вказує на об’єкти авторського права, в яких і присутнє визначення «комп’ютерної програми» (навіть ігри, або інші програми, українське законодавство визначає як комп’ютерну програму), а стаття 441 Цивільного кодексу вказує способи, якими можуть використовуватися такі створені об’єкти.

 

Однак, нічого з перерахованого вище не дає конкретного позначення саме терміну «авторське право». Закон України «Про авторське право і суміжні права» дає позначення тільки об’єктів авторського права, суб’єктів та інших термінів, пов’язаних з авторським правом. Але на базі всіх вищеперелічених актів можна зробити висновок що:

Авторське право – це інститут в праві інтелектуальної власності, який регулює всі права, що виникають зі створенням і використанням об’єктів авторського права, і надає охорону таких об’єктів.

Дуже важливо, що авторські права виникають тільки з моменту створення матеріального об’єкта, так як ідеї і подібні концепції не охороняються авторським правом.

 

Какие права имеет создатель IT-продукта?Які права має творець IT-продукту?

Всі автори, незалежно від професії, при створенні об’єкта авторського права мають 2 види прав: майнові та особисті немайнові.

До особистих немайнових прав відносяться:

 1. Право на визнання людини творцем (автором, виконавцем тощо) об’єкта авторського права;
 2. Право перешкоджати будь-якому посяганню (на його авторські права в тому числі), здатному завдати шкоди честі чи репутації творця такого об’єкта авторського права;
 3. Право вимагати зазначення свого імені у зв’язку з використанням об’єкта авторського права, якщо це практично можливо;
 4. Право забороняти зазначення свого імені у зв’язку з використанням об’єкта авторського права;
 5. Право обирати псевдонім у зв’язку з використанням об’єкта авторського права;
 6. Право на недоторканність об’єкта авторського права.

Дуже важливо, що такі права не можуть передаватися і не залежать від майнових прав.

 

До майнових прав відносяться:

 1. Право на відтворення, тобто виготовлення одного або більше примірників об’єкта або його частини в будь-якій матеріальній формі
 2. Право поширювати екземпляри об’єкта будь-яким способом (продавати, здавати в прокат і т. Д.).
 3. Право на публічне виконання об’єкта.
 4. Право на передачу в ефір.
 5. Право на переклад.
 6. Право на переробку (аранжування, обробку і т.п.).

Цей список прав не є вичерпним.

 

Как защитить свой продукт?Як захистити свій продукт?

Всі автори повинні розуміти, що авторське право виникає з моменту матеріального створення об’єкта. Для IT фахівця – з моменту створення програми у вигляді його вихідного коду.

У разі порушення ваших прав, які ми вказували вище, ви можете, на основі записів ваших кодів, в судовому порядку відстоювати свої права. Але яка гарантія того, що ці коди ви «Не вкрали» в іншої людини? Ніяких.

Тому ми рекомендуємо завжди захищати вашу програму за допомогою реєстрації авторського права. Саме свідоцтво про захист конкретної програми буде найпереконливішим документом під час захисту свого контенту.

До того ж, свідоцтво про реєстрацію авторського права діє у всіх країнах-учасницях Бернської конвенції, що дає вам додаткові умови для захисту свого контенту за кордоном.

 

Для чого реєструвати авторське право на IT-продукт?

Наприклад, ви продаєте свою програму в мережі Інтернет. Зазвичай, при покупці впливовими компаніями, вони просять надати підтверджуючий документ, що саме ви є автором цього програмного забезпечення.

За допомогою свідотства про реєстрацію авторського права на програму ви зможете видавати ліцензії на використання таких програм не тільки в Україні, але й в інших країнах учасницях Бернської конвенції.

Також за допомогою такого свідоцтва ви майже зі 100% вірогідністю зможете покарати порушника, який незаконно використовує ваш твір.

 

Тільки авторське право може захистити мій IT-продукт?

Крім того, що авторське право може захистити ваш IT-продукт у вигляді коду, який ви реєструєте, воно може захистити і ваше дизайнерське оформлення програми. Така реєстрація оформляється окремо.

Також ви можете захистити назву своєї програми за допомогою реєстрації Торгової Марки.

 

Що потрібно для реєстрації авторського права на IT-продукт?

Для початку варто зрозуміти, як ви хочете зареєструвати свій продукт. Якщо самостійно, то доведеться трохи постаратися, а за допомогою кваліфікованого фахівця, така реєстрація пройде дуже швидко і професійно, і ви навіть не встигнете зрозуміти, як свідоцтво буде вже у вас.

Для реєстрації вам знадобиться:

 1. Оформити заяву на реєстрацію авторського права;
 2. Оплатити мита;
 3. Роздрукувати «паспорт об’єкта» (в нього буде входити вигляд вашого коду програми, щоб ідентифікувати, що це саме ваша програма).

Також вам доведеться сходити (або відправити поштовим повідомленням) двічі на державний орган «Укрпатент» (Україна, Київ) – спочатку щоб занести пачку документів, а після щоб забрати саме свідоцтво.

Також, якщо Ви самостійно подали заявку, то і в разі якихось недоліків або відмови, вам самим доведеться відстоювати свій продукт. Випадки бувають різні, особливо в державних органах.

 

Термін охорони авторського права

Законодавством України передбачено такий термін охорони авторського права – все життя автора і 70 років після його смерті. Немайнові права автора охороняються за законом безстроково.

/ /