Скандальні реформи у сфері авторського права у ЄС

26 березня 2019 року, Європарламент прийняв правки в законодавство ЄС про авторські права. Згідно з ними, великі інтернет-компанії, такі як Youtube, Google та інші будуть зобов’язані видаляти контент, поширення якого порушує авторські права. Нові правила не стосуються компаній, що існують менше трьох років, мають менше 10 млн євро річного прибутку і менше 5 млн користувачів щомісяця.

 

Навіщо саме зараз вводять правки?

Останні зміни в законодавство ЄС про авторське право були внесені аж на початку 2000-х років. Тоді такі платформи як Youtube були занадто дрібними і незначними, і користувачі постійно завантажували пісні та кліпи на свої сторінки, тим самим порушуючи авторські права. Адже ви, пам’ятайте, як ми передавали пісні через Bluetooth?) Але ці платформи виросли, і тепер дозволяючи розміщати будь-які відео, стають сервісами порушниками авторського права.

 

Чи всі згодні з реформою авторського права?

Європейське суспільство розділилося на 2 табори.

Одні вважають, що така реформа авторського права покладе край всім порушенням авторського права в інтернеті, а інші вважають, що інтернет повністю перейде в підпорядкування інтернет-гігантам.

 

Що не так з реформою?

В цілому реформа авторського права має позитивну оцінку вчених і критиків. Критиці піддалися дві статті, а саме 11 і 17.

Стаття 11, яка зобов’язує інтернет-платформи (наприклад Youtube) платити виданням (власникам) у випадках показу витягів зі статей та інших матеріалів (навіть в форматі сніпетів) грошової компенсації;

Стаття 17 зобов’язує знову-таки інтернет-платформи платити правовласникам, в разі порушення авторських прав на їх платформах третіми особами (користувачами). Тобто якщо будь-яка людина викладе на Youtube, наприклад кліп, без згоди правовласника, і платформа не зробить ніяких початкових дій, щоб не допустити розміщення такого кліпу, то за порушення таких прав буде платити власник платформи, де був опублікованій кліп.

Наша думка, що ці статті є деяким зобов’язанням для інтернет-корпорацій, оскільки після введення таких правил, вони будуть зобов’язані перевіряти самостійно весь контент, інакше кожне порушення перетворить корпорацію в банкрута.

На щастя, ця стаття для виключення подібного виду порушення, пропонує встановлювати на такі платформи СПЕЦІАЛЬНІ фільтри. Але є кілька суперечностей на рахунок ефективності таких фільтрів.

Основним завданням таких фільтрів є запобігання порушенню авторського права під час завантаження контенту на платформу. Але є 3 АЛЕ:

  1. Такі фільтри не здатні розпізнавати цитати, меми та пародії;
  2. Вартість установки таких фільтрів боляче вдарить по кишені власників дрібних інтернет-платформ;
  3. Цензура. З боку критиків таке рішення називають першим кроком до введення цензури. Тобто попереду ми очікуємо багато скандалів навколо свободи слова.

 

Що така реформа означає для України?

Україна в 2014 році підписала Угоду про асоціацію з ЄС. Одним із зобов’язань, що наша держава взяла за цією Угодою є удосконалення законодавства в сфері інтелектуальної власності та наближення нашого законодавства в цій сфері максимально до Європейського.

Наш парламент, на сьогоднішній день, успішно прийняв 2 основоположних документа, про створення спеціального суду, який займався б спорами в сфері інтелектуальної власності, а також закон про ефективне управління майновими правами авторів. Якщо законодавство ЄС прийняло такі поправки в своє законодавство, то логічно, що і наша країна має зробити подібні кроки, інакше таке бажане членство в ЄС Україні ніколи не отримати.

/

X