Оподаткування про отриманий іноземний дохід для резидента України

Нормативна база:

– Податковий Кодекс України,

– Кодекс України про адміністративні правопорушення,

– Закон України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» від 05 квітня 2001 року № 2346,

– Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» вiд 02 жовтня 2015 року № 859.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ЩОДО ПОДАТКІВ

  1. Ви громадянка України, а кошти, отримані в рублях, будуть надходити до Вас як іноземний платіж. Що має на увазі його оподаткування для Вас. Громадяни України, які працюють, тимчасово або постійно за кордоном, або отримують матеріальну допомогу від будь-яких осіб (в тому числі, і іноземців), повинні декларувати свої доходи як українського походження, так і іноземного.

 

  1. Під декларування потрапляють громадяни, які протягом року отримували дохід, а податок з такого доходу не стягувався.

 

  1. Відповідно до ст. 14 Податкового Кодексу: дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.

 

  1. Платниками податку на доходи фізичних осіб відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу є, фізичні особи – громадяни України, які отримують іноземні доходи.

Об’єктом оподаткування відповідно до ст. 163 Кодексу є прибуток, отриманий з джерел за межами України.

 

СУМА ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ

  1. Платник податків, який одержує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2. 1 ст. 168 Податкового кодексу України).
  2. Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються в гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Податкового кодексу України).
  3. Порядок оподаткування іноземних доходів фізичних осіб встановлено п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України, пп. 170.11.1 якого передбачено, що в разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України (18%). Крім того, іноземні доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (1,5%). Тобто, СТАВКА ПОДАТКУ дорівнює 19,5% за підсумками року.

 

ПОДАТКОВА ЗВІТНІСТЬ

  1. Згідно зі статтею 164 Податкового кодексу України при нарахуванні (отриманні) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються в гривні за валютним курсом Національного банку України, діючої на момент нарахування (отримання) таких доходів. Відповідно до статті 171 Податкового кодексу України платник податків самостійно несе відповідальність за перерахування коштів і подачу декларації до податкового органу. Громадяни, які отримували іноземні доходи і знаходяться за кордоном, можуть відправити декларацію поштою, або в електронному вигляді, або звернутися в посольство або консульство.
  2. Варто звернути увагу на те положення, що перерахування коштів через установи банків та стягнення ними певної суми є платою банку за виконану послугу, а не сплатою податку з доходу, згідно зі ст. 1 Закону України від 05 квітня 2001 р № 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Сума доходу з джерел за межами України перераховується в гривні за валютним курсом Національного банку України, діючої на момент отримання таких доходів. Податкова декларація платниками податку на доходи фізичних осіб подається за звітний період – 1 календарний рік, до 1 травня року, наступного за звітним.
  3. Сума податку встановлюється відповідно до правил і ставок, що діяли на момент нарахування доходів. У разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у податковій декларації. Інструкція щодо заповнення податкової декларації можна знайти на офіційному сайті Державної фіскальної служби за посиланням: http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/podannya-deklaratsii-pro-/forma-deklaratsii/

 

ЯК УНИКНУТИ ПОДВІЙНОГО ОПОДАТКУВАННЯ

В той же час, слід зазначити, що між Урядом України і урядами інших іноземних держав діють міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування (Між Україною і РФ також вони є).

З метою застосування міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування фізичних осіб України, громадяни, які отримують доходи за межами України, повинні підтвердити статус податкового резидента України.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого стягувати такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та / або об’єкт оподаткування.

Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД ПОДАЧІ ДЕКЛАРАЦІЇ

  1. За затримку податкових платежів до платника податків може бути застосовано штраф згідно зі ст. 126 Податкового Кодексу України. Крім того, на суму податкового боргу нараховується пеня.
  2. Також є відповідальність за неподання або невчасно подачу Декларації платника податків – фізична особа може відповідати згідно цих статей (цитати з кодексу про адміністративні порушення):
  • адміністративної відповідальності за ст. 164(1) КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподаткованих мінімумів доходів громадян . За ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподаткованих мінімумів доходів громадян .
  • фінансової відповідальності за п. 120.1 ПКУ , що становить 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. За ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.

/ /

X